Печери Зимненської обителі
Печери Зимненської обителі ваблять паломників своєю таємничістю. Проте, найперше це – святе місце. Саме тут оселилися перші подвижники Святої гори, пізніше печери стали місцем молитовного усамітнення та вічного упокоєння святогорських монахів.

Тут молилися преподобний Варлаам Києво-Печерський, святителі Стефан та Амфілохій Володимир-Волинські, преподобний Нифонт(згодом єпископ Новгородський) та безліч інших святих подвижників, імена яких не зберегла історія.

У радянські часи святогорські печери, як і весь монастир, зазнали нищівної руйнації. З відродженням обителі було розчищено і печери. Під час реставраційних робіт було знайдено людські останки – поховання древніх подвижників. Їх з честю помістили в окремій аркасолії, перед якою горить невгасима лампада.

Вхід до зимненських печер знаходиться поруч з древнім Свято-Троїцьким храмом. Печерний комплекс складається з трьох вулиць-коридорів та підземного храму.

Від входу з півночі на південь під Успенським собором йде найдовший коридор, паралельно ньому із західної сторони тягнеться інший, що закінчується печерним храмом. Ці два коридори з'єднуються на початку безпосередньо між собою, а в кінці, перед храмом – перпендикулярним проходом. Загальна протяжність печер сягає понад 70 м.

Закінчуються печерні коридори храмом в ім'я преподобного Варлаама, ігумена Києво-Печерського. Присвячення храму не випадкове – адже саме у Зимненському монастирі преп. Варлаам помер, повертаючись з Константинополя, і саме тут – у печерах його було поховано, до перенесення мощей у Києво-Печерську лавру.
Печерний храм невеликий, розміщений на глибині біля 6 м. Іконостас церкви виготовлено з білого мармуру, його прикрашають ікони Христа-Спасителя, Пресвятої Богородиці та преподобного Варлаама.

В склепінні печерної церкви є вентиляційний отвір, який у вигляді невеликого куполу, увінчаного хрестом виходить на внутрішній монастирський двір.

Печери зимненської обителі щоденно відкриті для відвідування паломниками та екскурсіями. В храмі прп. Варлаама регулярно звершуються богослужіння, проте, Зимненські печери вкривають ще багато таємниць, адже нині відкрито лише частину древнього підземного комплексу, інша ще чекає на дослідження.